O serwisie

Sława Iisusu Chrystu!

Ta strona internetowa – Polski Akatystarz Prawosławny jest zbiorem akatystów w języku polskim. Powstał szczególnie w celach misyjnych. Będziemy starać się, by publikowany tu zbiór akatystów był jak najbardziej kompletny oraz pożyteczny. Zachęcamy zatem do modlitwy nimi.

Apel

Czytelniku! Jeśli posiadasz jakiś polskojęzyczny prawosławny akatyst będący poza listą opublikowaną w dziale „Artykuły”, bardzo prosimy Cię o nadesłanie jego tekstu na nasz mail: akafist@wp.pl Akatysty będące na liście będą sukcesywnie na tej stronie publikowane.

Spasi Hospodi!

Akatyst jest hymnem liturgicznym. Nazwa pochodzi z greckiego akafistos = a – nie, kathidef – siedzieć, zatem akatysty są zawsze śpiewane na stojąco. Składają się z mniejszych form poezji liturgicznej – ikosów i kondakionów (zazwyczaj 13 kondakionów i 12 ikosów).

Akatyst jest to całe nabożeństwo złożone z pieśni pochwalnych ku czci Przenajświętszej Bogurodzicy, Boga lub świętych – służy się go zwykle razem z wieczernią bądź molebnem. Najbardziej znanym literaturze chrześcijańskiej i uznanym za najstarszy hymn ku czci Matki Bożej jest akatyst ku czci Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, autorstwa Romana Melodosa (VI wiek). Zbiorem akatystów jest akatystarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s